Opublikowany przez: Kasia P. 2019-03-22 21:18:32
Autor zdjęcia/źródło: unsplash
Najbardziej popularną i wciągającą formą gier są obecnie masowe internetowe wieloosobowe gry fabularne online (w skrócie MMORPG). Takie gry mają, wbrew przekonaniu większości rodziców, nie tylko złe strony, lecz także wiele dobrych. Jakich?
Niebywałym plusem gier MMORPG jest to, że umożliwiają dzieciom szeroki kontakt z językiem obcym, najczęściej jest to język angielski. Za sprawą gry z innym uczestnikiem dziecko ma tak jakby darmowy kontakt z native speakerem i uczy się porozumiewania w obcym języku, a także śmiałości w takiej komunikacji. Trzeba dodać, że taka gra polega najczęściej na kontakcie z drugim graczem za pomocą kamerki i słuchawek. Dzieciaki zatem widzą siebie i słyszą, a przez to tworzą relacje z rówieśnikami (wirtualne relacje, ale jednak). Trzeba też dodać, że istnieją badania mówiące o tym, że tego typu gry zwiększają refleks oraz umiejętności percepcyjne, a także uczą strategicznego myślenia. Przez możliwość kontaktu z graczami z całego świata dzieci mogą naprawdę poczuć się jak obywatele świata. Co dla naszego pokolenia było zwyczajnie nieosiągalne…
Z zachwytu nad wciągającą i mądrą grą szybko można spaść do mordoru- mrocznej krainy konsekwencji. Jak wszystkie gry komputerowe, także i te mogą prowadzić do:
- porzucenia przez dzieci zainteresowań i hobby
- porzucenia relacji z rówieśnikami
- zmian w zachowaniu np. drażliwości
- i innych cech typowego uzależnienia łącznie z zaburzeniami snu spowodowanymi przesiadywaniem nocami nad grami.
Aby uniknąć powyższych warto trzymać się sprawdzonych i bardzo prostych zasad. Uwaga – tutaj liczy się konsekwencja i nigdy nie jest za późno by te zasady zastosować!
GRAJ Z DZIECKIEM – zdziwisz się jaką minę będzie miał Twój dzieciak! J Naprawdę urośniesz w jego oczach i z pewnością to doceni. Nie chodzi naturalnie żebyś się wkręcił w grę, ale o to by sprawdzić co dokładnie robi dziecko i dlaczego tak bardzo mu na graniu zależy. Dzięki temu spędzisz z dzieckiem trochę czasu i wpuści Cię do swojego świata.
INTERESUJ SIĘ – zasada odnosi się do powyższego, ale jest warta podkreślenia. Nie rób z gry komputerowej intymnej „sprawy dziecka”. To nie powinien być w domu zakazany owoc, ani temat tabu. Im więcej będziecie rozmawiać na ten temat i im więcej wykażesz zainteresowania, np. postępami bohatera w grze, tym łatwiej będzie Ci ustalać z dzieckiem wszelkie zasady, nie tylko te dotyczące gier. Zainteresowanie = zaufanie.
BEZ POCZUCIA ZAGROŻENIA – Wiesz czego najbardziej boi się uzależnione od gier komputerowych dziecko? Tego, że jeśli powie rodzicowi o swoim problemie ten od razu odetnie je całkowicie od ukochanych gier, a to z kolei oznacza dla dziecka koniec świata. Dlatego dzieci często nie mówią o swoim uzależnieniu i kłamią odnośnie czasu spędzanego nad grami. Twoim zadaniem jest stworzenie bezpiecznej atmosfery wokół grania na komputerze.
NOC = SEN – niezależnie czy mówimy o dzieciach, czy o osobach dorosłych, wszyscy potrzebujemy snu, aby organizm mógł się zregenerować, odpocząć i być gotowym na kolejny dzień pełen wyzwań. Dlatego właśnie komputer nie powinien znajdować się w pokoju w którym się śpi. Zwykle dzieci uzależnione grywają na komputerze nocami w swoich pokojach zamkniętych przed rodzicami. Unikajmy takich sytuacji.
GRA I WIEK DZIECKA – tak jak z zabawkami dla młodszych dzieci, tak samo z grami dla młodzieży. Każda gra powinna mieć oznaczenie dla jakiej grupy odbiorców jest wskazana. Całkowity zakaz obejmuje gry na których widnieje zapis „od 18 r.ż.”.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.